atolye_3_carpana

Atölye Adı: Çarpana Dokuma

Atölye Yürütücüsü: Prof. Şerife Atlıhan

Süresi: 5 Gün

Tarihi: 8 Mayıs 2017/12 Mayıs 2017

Yeri: Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Halı Kilim Atölyesi

Kontenjan: 

Başvuru: atlihanserife@gmail.com

 

Atölye Amaç ve Kapsamı:

Çarpana, dokumada kullanılan levhanın ismidir . Dar olan dokumalarda kullanılır. Her yere taşınabilir. Farklı alanlarda kullanılabilir.

Bu uygulamayı yapabilmek için masaların kenarına monte edilecek iki tane küçük işkence aletine, bir deste dayanıklı iskambil kağıtları, en az iki farklı renkte kalın iplikler, kareli bloknot defteri, kurşun kalem, silgi ve renkli kuru kalemler ve küçük cetvele gerek vardır. Katılmak isteyenler daha fazla bilgi için bana ulaşabilirler.

 

 

PROF. DR. ŞERİFE ATLIHAN

1975         Devlet tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil Bölümünden diploma.

1975-82    Sezik Tekstil Sanayiinde halı desinatörü ve desen şefi, İZMİR

1984          Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi- Geleneksel Türk El Sanatları’nda Araştırma Görevlisi, DOBAG (Doğal Boya Araştırma Geliştirme) Projesinde kalite kontrol görevi

2000         Profesör, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü.

DOBAG ta devam koordinatörlük görevi yanında 2 dönem ASD ve Bölüm başkanlığı görevleri yapmıştır. Geleneksel tekstiller üzerinde alan araştırmaları yapmakta, çalışmalarını yayınlamakta ve bildiriler sunmaktadır. Geleneksel yöntemler ve doğal boya kullanarak yaptığı yeni kilim tasarımlarıyla ulusal ve uluslar arası kişisel ve karma sergilerde yer almaktadır.