Atölye Adı: Deneysel Renk Atölyesi

Atölye Yürütücüsü: Yrd. Doç. Başak Oğuztaş Saçlıoğlu, Yrd. Doç. Semra Gür Üstüner

Süresi: 2 gün

Tarihi: 6-7 Haziran 2017  (11.00-16.00)

Yeri: Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil Sınıfı TS.325

Kontenjan: 20

Başvuru: semra.gur@marmara.edu.tr

 

Amaç: Duygu ve düşüncelerimizi yansıtan renk, görsel iletişim kurmamızı sağlayan, konuşmadan ve yazıdan daha geçerli evrensel bir dile sahiptir. Tasarımı oluşturmada kullanılan öğelerin de en önemlisi olan renk, yanındaki renkle değer kazanır. Tasarımda her renk bir arada kullanılabilir; sadece miktarları önemlidir. Deneysel renk atölyesinde rengin birbirleriyle olan ilişkileri önce bireysel daha sonra grup çalışmalarıyla incelenecektir.

 

Katılımcıların getirmesi gereken malzemeler: Guaş boyalar (siyah, beyaz, sarı mavi, kırmızı), farklı kalınlıklarda fırçalar, gode, su kabı.

1. Gün: İlk günün birinci çalışmasında; katılımcılara verilecek olan yüzey tasarımları ile öncelikle beğenilerine göre yüzeyleri renklendirmeleri istenecektir. İkinci çalışmada katılımcılardan sıcak ya da soğuk renkler kullanarak yüzeyleri renklendireceklerdir.

2. Gün: İkinci günün birinci çalışmasında; eğitim bilimlerinin grupla öğretim tekniklerinden ‘istasyon’ modeli kullanılarak verilen yüzey tasarımlarını birlikte renklendirmeleri istenecektir. İkinci çalışmada yine aynı model kullanılarak grubun ekip çalışmasına katkısının arttırılması sağlanacaktır. Katılımcıların grup çalışması ile renklendirdikleri ikinci yüzeyler birleştirilerek büyük bir yüzey tasarımı oluşturulacaktır.

 

 

 

YRD. DOÇ. BAŞAK OĞUZTAŞ SAÇLIOĞLU
1966’da İstanbul’da doğdu. 1983’de Kadıköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1988’de M. Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Sanatları Bölümü’nü birincilikle bitirdi. 1990’da Geleneksel Türk El Sanatları Bölümüne Araştırma Görevlisi olarak girdi. 1992’de “Tekstil Tasarımında Bilgisayar Kullanımı” başlıklı tez ile Yüksek Lisansını bitirdi. 1995’de Tekstil Sanatları Bölümü’nde Araştırma görevlisi oldu. 2001’de “Tekstil Tasarımında Ritm” adlı Sanatta Yeterlilik tezini verdi. Çeşitli karma sergilere katıldı. 1996 Yılında Yataş firmasının düzenlediği tasarım yarışmasında jüri özel ödülü ve mansiyon aldı. Bazı tasarımları çeşitli alanlarda uygulandı. Halen M. Ü. G.S.F. Tekstil Sanatları Bölümü’nde Buluş Kompozisyon dersleri veriyor.

 

YRD. DOÇ. SEMRA GÜR ÜSTÜNER
Mersin Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil Bölümü’nden 2004 yılında mezun oldu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Tekstil Bölümü’nde “Tekstilde Yüzey ve Yapı Oluşturma Yöntemi Olarak; Keçeleştirme” tezini 2008 yılında tamamladı. 2009 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü’ne Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2014 yılında “Tekstil Yüzey Tasarımı Yaratı Sürecinde Renk” adlı tezle sanatta yeterlik derecesini aldı. 2015 yılında “Kırılmalar”, 2017 yılında ise “Kırmızı Bir Öykü” adlı kişisel sergilerini açmıştır. Aynı kurumda 2016 yılından bu yana Yardımcı Doçent olarak akademik çalışmalarına devam etmekte, Buluş Kompozisyon ve Baskı Tasarımı dersleri vermekte, ulusal ve uluslararası karma sergilere katılmaktadır.