Atölye Adı: Kağıt Kostüm ve Mask Atölyesi

Atölye Yürütücüsü: Doç. Süreyya Temel, Doç. Fatma Öztürk Dönmez, Öğr.Gör. Selim Cinisli, Araş.Gör. Fatih Yarşı, Öğr.Gör. Emre Satı

Süresi: 4 gün (günlük 3 er saat, saat 11:00 ile 14:00 arası)

Tarihi: 12-15 Haziran 2017

Yeri: Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Kontenjan: 10

Başvuru: sutemel@hotmail.com

 

Atölye Amacı: Kostüm Tasarımı:
Geri dönüşümlü malzemelerden özellikle kağıttan esnek ve mukavemeti, estetik yönü kuvvetli materyaller üretmek. Kraft ve benzeri kağıtlar kullanılarak kostümler oluşturmak. Bu kostümler bir tema- metafor veya dönem kostüm özellikleri taşıyan tasarımlar olacaktır.
Mask Tasarımı:
Kağıt malzeme (Kraft, Gazete) plastik tutkal ve plastik boyama kullanımlarıyla çeşitli mask yapım teknikleri, kalıptan alma, kalıp oluşturma yöntemleriyle mask tasarımları yapılacaktır.
Bu atölyenin amacı plastik malzemenin etkin kullanım metodlarıyla sanat eserleri üretmek.

 

 

 

DOÇ.SÜREYYA TEMEL

1999 Yılında  Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü lisans, 2000 Atatürk Üniversitesi Araştırma Görevlisi, 2006 Atatürk Üniversitesi Y.Lisnas, 2010 Sanatta Yeterlik Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, 2011 Yard.Doç. Atatürk Üniversitesi, 2014 Doçent Atatürk Üniversitesi, 2016 Doçent Kocaeli Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümü.

Uzmanlık: Dekor-Kostüm Tasarımı, Tv-Sinema Set Tasarımı, Müze Tasarımı, Animasyon Film- Sanat Yönetmenliği

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatlari Bölümü

 

DOÇ. FATMA ÖZTÜRK DÖNMEZ

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Dekorları ve Kostümü Bölüm’ün de 1999 yılında Lisans eğitimini, 2003 yılında Yüksek Lisans eğitimini, 2008 yılında Sanatta Yeterlik  çalışmasını tamamlamış, 2008 yılında aynı bölümde Yardımcı Doçent olarak göreve başlamış.  2010 yılından itibaren Tiyatro Pera’nın Kostüm Tasarımlarını yaparak bu alanda pekçok tasarım yapmıştır. Sanatçının 2016 yılında “Sahne Kostümünde Temel Uygulamalar” adlı kitabı yayınlanmıştır. 2017’de Doçentlik ünvanını alarak, Kostüm Tasarımı Sanat Dalında Öğretim Üyeliğine devam etmektedir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü

 

ÖĞR.GÖR. EMRE SATI

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Sahne Tasarım Anasanat Dalından (2008-2012) mezun oldu. Kocaeli Üniversitesi 2015-16 yılı Güzel Sanatlar Fakültesi Yüksek Lisans programı devam ediyor. Birçok dizi, film ve tiyatro projelerinde yer aldı. Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği Vanya Dayı adlı oyundaki sahne tasarım çalışması ile 2013-2014 Sanat Kurumu Tiyatro Ödüllerinde yılın “En İyi Sahne Tasarımı” ödülünü aldı. Yapmış olduğu dekor tasarımları arasında Onikinci Gece (Erzurum Devlet Tiyatrosu), 39 Basamak (Konya Devlet Tiyatrosu), Kader Kısmet Oyunu (Sivas Devlet Tiyatrosu), Vanya Dayı (Ankara Devlet Tiyatrosu), Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım (Ankara Halk Tiyatrosu), Alacaklılar (Ankara Devlet Tiyatrosu), Dorian Müzikali (Tiyatro Müzikalci), Bir Şehnaz Oyun (Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu), Ağır Roman (Eskişehir B.B.Ş.T.), Ermişler Yada Günahkarlar (İzmir Devlet Tiyatrosu), Hıdrellez (Van Devlet Tiyatrosu) ve Yanık (İzmir Devlet Tiyatrosu) yer almaktadır.

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatlari Bölümü

 

ARŞ.GÖR.FATİH YARŞI

2006 Yılında Atatürk Üniversitesi – Güzel Sanatlar Fakültesi – Sahne Sanatları Bölümü’nde eğitimine başladı ve 2010 yılında lisans eğitimini tamamladı. Yine aynı bölümde 2012 yılında master eğitimine başladı ve Alternatif Tiyatro üzerine yüksek lisans tezini hazırlamaktadır. Sanatçı 2012 Yılında Atatürk Üniversitesi – Güzel Sanatlar Fakültesi – Sahne Sanatları Bölümü –Sahne Tasarımı Anasanat Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. Halen aynı bölümde görev yapmakta olan akademisyen birçok tiyatro oyununa ışık tasarımları yaparak uygulamalarını gerçekleştirdi. Yerli sinema ve reklam sektöründe prodüksiyonlarda sanat departmanında görev alan sanatçı günümüzde Sahne Tasarımı Anasanat Dalı’nda kendisine atanmış dersleri yürütmeye devam etmektedir.

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü

 

ÖĞR. GÖR. SELİM CİNİSLİ

2010 yılında Atatürk Üniversitesi – Güzel Sanatlar Fakültesi – Sahne Sanatları Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Yine aynı bölümde 2012 yılında başladığı yüksek lisans eğitimini “Benzeşen Ve Ayrışan Yönleriyle Commedia Dell’arte İle Ortaoyununda Tip Ve Kostüm” adlı tezi ile 2015 yılında mezun oldu. 2016 yılında Atatürk Üniversitesi – Sosyal Bilimler Enstitüsü- Resim sanat dalında sanatta yeterlilik programına başlamış ve izleyici, sahne tasarımı ve dramatik ilişkisi üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Sanatçı yine 2011 yılında Atatürk Üniversitesi – Güzel Sanatlar Fakültesi – Sahne Sanatları Bölümü – Sahne Tasarımı Anasanat dalında Öğr. Gör. olarak göreve başladı ve bu görevini halen sürdürmektedir. Sanatçı ayrıca Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolarda yerli ve yabancı birçok oyunda Dekor Tasarımcısı olarak görev yapmıştır.

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü