Atölye Adı: Motokaravan İç Mekan Tasarımı ve Mockup Çalışması

Atölye Yürütücüsü: Doç. H. Tonguç Tokol

Süresi: 

Tarihi: 2017

Yeri: Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi

Kontenjan:

Başvuru: tonguctokol@gmail.com

 

 

Hareketli mekanlar olan motokaravanların iç mekan tasarımında ergonomi ve işlev özelliklerinin irdelenmesi ve mevcut bir araç için tasarım ve mockup çalışmasının yapılmasını amaçlayan atölye çalışmasını programı;

  1. Karavanlar ve karavan tasarımı konulu bir sunum,
  2. Tasarım aşamasında, aracın rölövesinin alınması,
  3. Aracın projesi üzerinde tasarım etütlerinin yapılması,
  4. Yapılan etütler sonucunda seçilen en uygun tasarımın araç üzerinde mockup çalışmasının yapılması aşamalarından oluşmaktadır.

Projelendirme aşamasını takip eden mockup çalışması için oluklu mukavva kullanılacak, kesim ve yapıştırma gibi işlemler atölyede yapılacak, sonrasında araç içinde montaj gerçekleştirilecektir.

 

 

 

DOÇ. H. TONGUÇ TOKOL

1966 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümünden mezun olarak aynı kurumda Araştırma Görevlisi olarak göreve başlamıştır. Yüksek lisans eğitimini, “Alış-veriş Merkezleri Çevre ve Mekan İlişkisi” adlı tezi ile 1996 yılında tamamlamıştır. 1999 yılında Öğretim Görevlisi olarak görevlendirilmiştir. Sanatta yeterlik eğitimini 2013 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İç Mimarlık Anabilim/Anasanat dalında “Okyanusaşırı Uzunyol Yelkenli Gezi Yatlarında Yaşam, Mekan ve Donanım İlişkisi” adlı tezi ile tamamlamıştır. 2016 yılında tasarım alanında Doçent unvanını almıştır ve halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümündeki görevine Doçent kadrosunda devam etmekte, Teknik Resim, Mobilya Tasarımı, Yapı İçi Konstrüksiyon ve Yat Tasarımı derslerini yürütmektedir.